Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

Delegowanie pracownika za granicę (9)

Niemcy to kraj, do którego ostatnio delegowanych jest do pracy coraz więcej Polaków. Warto zatem przed wyjazdem dowiedzieć się, jakim przepisom będą oni podlegali - polskim czy niemieckim? Co trzeba zrobić dla zalegalizowania ich pobytu i pracy w tym kraju? Jaką formę prawną wybrać dla takiego oddelegowania?

Ewelina Bąk
Autorka jest konsultantem w zespole podatku dochodowego od osób fizycznych działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Kontakt: ewelina.bak@pl.pwc.com
Joanna Narkiewicz-Tarłowska
Autorka jest menedżerem w zespole podatku dochodowego od osób fizycznych działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Kontakt: joanna.narkiewicz-tarlowska@pl.pwc.com
W dotychczasowych artykułach tego cyklu poruszyliśmy różne kwestie związane z pracą wykonywaną przez polskich obywateli za granicą - począwszy od tytułu prawnego świadczenia takiej pracy, po konsekwencje podatkowe dotyczące oddelegowania - nie koncentrując się jednak na opisie sytuacji tylko w jednym, konkretnym państwie. Taki wyjątek warto zrobić dla Niemiec, do których tak często i w tak dużej liczbie delegowani są nasi rodacy.
Jakie prawo?
Oddelegowanie pracownika do Niemiec oznacza konieczność uregulowania jego zatrudnienia nie tylko zgodnie z przepisami prawa polskiego, ale również międzynarodowego. Ustawodawstwo międzynarodowe zasadniczo pozostawia państwom członkowskim UE wybór odnośnie do przypadków, w jakich powinny obowiązywać wewnętrzne regulacje tych krajów. Jednocześnie, zgodnie z art. 32 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe „strony mogą poddać stosunek pracy wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z tym stosunkiem”. Polska spółka i oddelegowany pracownik mogą więc porozumieć się, które z przepisów - polskie czy niemieckie - będą obowiązywały w odniesieniu do łączącego ich stosunku pracy. Niezależnie od takiego porozumienia, ustawodawstwo niemieckie może jednak wymagać, aby do pracy wykonywanej na terytorium tego kraju obowiązywało jego prawo.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00