Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-25

Gwarancje bez mocy prawnej

Świadczenia zawarte w pakietach socjalnych prywatyzowanych przedsiębiorstw, a zwłaszcza wieloletnia ochrona zatrudnienia i wysokość odpraw pracowniczych są - przy tak dużym bezrobociu - powszechnie krytykowane. Mało kogo interesuje jednak, czy te porozumienia pomiędzy inwestorem a związkami zawodowymi mają moc prawną. Czy inwestor jest rzeczywiście zobowiązany do realizacji postanowień zawartych w tych pakietach? Jakie warunki muszą być spełnione, aby pracownicy otrzymali gwarancje otrzymania przyrzeczonych świadczeń?

Przemysław Ciszek
Autor jest prawnikiem, wspólnikiem w firmie szkoleniowo-doradczej C & C Chakowski & Ciszek.
Kontakt: p.ciszek@cc.info.pl
Maciej Chakowski
Autor jest prawnikiem, doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w firmie szkoleniowo-doradczej C & C Chakowski & Ciszek.
Kontakt: m.chakowski@cc.info.pl
Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych, która rozpoczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych, oznaczała z reguły głęboką restrukturyzację, co niejednokrotnie łączyło się z koniecznością pogorszenia warunków płacowych lub zwolnień pracowników. Nowi właściciele dążyli do racjonalizacji działalności i jak największej jej opłacalności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00