Data publikacji: 25.10.2004
Motywowanie rzeczowe
Katalog dodatkowych świadczeń pracowniczych jest bardzo szeroki i obejmuje różnego rodzaju karnety, karty, limity usługowe i gastronomiczne, vouchery, opiekę medyczną, bony podarunkowe itd. Popularne są też bony towarowe - zwłaszcza w okresie świąt. Czy przychód powstały u pracownika w 2004 roku z tytułu tych bonów podlega zwolnieniu podatkowemu w całości bądź w części? Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, gdy źródłem finansowania zakupu bonów są środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Jakie są konsekwencje podatkowe wydania tych bonów współpracownikom firmy i osobom, z którymi nie zostały zawarte umowy o pracę?
Anna Piotrkiewicz
Autorka jest specjalistą z zakresu prawa finansowego.
Kontakt: personel@infor.pl
W praktyce najczęściej mamy do czynienia z bonami uprawniającymi do zakupu określonych towarów. W przeszłości nazywano je - dla celów podatkowych - rzeczowymi świadczeniami okolicznościowymi.
Podstawy prawne
Bony towarowe wydawane pracownikom są świadczeniem regulaminowym, które może być ustanowione przez pracodawcę w drodze regulacji wewnętrznych. Podstawę prawną stanowią m.in.:
• ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych1 (ZFŚS),
• art. 16 i 94 Kodeksu pracy dotyczący zapewnienia przez pracodawcę świadczeń materialnych i bytowych pracownikom zależnie od możliwości - głównie finansowych - pracodawców.
Przepisy te nie określają jednak bezpośrednio tytułów świadczeń, jakie pracodawca może przyznać pracownikom, odsyłając do regulaminów związanych z zasadami i trybem ich przyznawania.