Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Prawne podwaliny Europy (14)

Rada Europy, organizacja międzyrządowa odrębna od Wspólnot Europejskich, ma wpływ na wiele uregulowań prawnych dotyczących zbiorowego prawa pracy. Stara się zabezpieczyć zarówno interesy pracowników, jak i pracodawców. Jakie są uprawnienia związków zawodowych, a jakie ograniczenia ich działalności? Jak funkcjonują mechanizmy pojednawcze między właścicielami firm a pracownikami w sprawach dotyczących wynagrodzenia i warunków zatrudnienia?

Krzysztof WALCZAK
Autor jest doktorem nauk prawnych; jest szefem projektów ds. stosunków pracy w Hay Group Sp. z o.o.; wykłada prawo pracy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego oraz w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie.
Kontakt: krzysztof walczak@haygroup.com
Drugą obok Unii Europejskiej organizacją o zasięgu europejskim, która zajmuje się szeroko rozumianą problematyką socjalną, jest powstała w 1949 roku Rada Europy. Przyjmując 4 listopada 1950 roku Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności zdecydowano, że obejmie ona swoim zakresem gwarancje praw obywatelskich i politycznych, zaś w dziedzinie praw socjalnych uwzględni tylko zakaz pracy przymusowej oraz - interesujące nas - gwarancje wolności zrzeszania się w związki zawodowe.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00