Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-17

Opodatkowanie usług według nowej ustawy (cz. 2)

W pierwszej części opracowania („DP” nr 15) przedstawiliśmy nową definicję usług zawartą w ustawie z 11 marca 2004 r. Obecnie wyjaśnimy, w jaki sposób należy określić miejsce świadczenia konkretnych usług, a tym samym jak zmieni się rozliczanie VAT przez podatników świadczących usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów i odwrotnie.

MIEJSCE ŚWIADCZENIA USŁUG
Znacznie rozszerzony zakres definicji usług w nowej ustawie może przysporzyć trudności interpretacyjnych w związku z uznaniem danego zdarzenia gospodarczego za dostawę towarów bądź usługę. Nie są to, niestety, jedyne zmiany, które dotkną podatników VAT po 1 maja 2004 r.
Kolejną nowością w tym zakresie są regulacje dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług, które decydują o określeniu miejsce powstania obowiązku podatkowego. Miejsce powstania obowiązku podatkowego w połączeniu z przepisami określającymi osobę obowiązaną do zapłaty podatku decydują w praktyce o opodatkowaniu danej usługi.
Są to jeszcze nieznane w polskim prawie podatkowym regulacje (z taką regulacją mieliśmy do czynienia w przypadku licencji), a o tyle istotne, że mają zasadniczy wpływ na znaczenie takich terminów, jak „eksport usług” i „import usług”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00