Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-04-03

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki po 1 maja 2004 r.

Uchwalona przez Sejm RP 19 grudnia 2003 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 42) zasadniczo zmieniła sposób i zakres opodatkowania umowy spółki. Obowiązujące dotychczas przepisy ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - jako niezgodne z prawem Unii Europejskiej - wymagały zmiany. Wspomniana nowelizacja ma na celu dostosowanie opodatkowania podwyższenia kapitału w spółkach do Dyrektywy Rady z 17 lipca 1969 r., dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335/EWG).

Celem dyrektywy jest ujednolicenie podatków pobieranych w Państwach Członkowskich od gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych. Służą temu, sformułowane na podstawie przepisów Dyrektywy, następujące zasady:
• opodatkowania czynności skutkujących podwyższeniem kapitału spółki w tym Państwie Członkowskim, w którym w chwili dokonania czynności znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółką,
• jednokrotnego opodatkowania kapitału w Państwach Członkowskich,
• zamkniętego katalogu czynności podlegających opodatkowaniu,
• opodatkowania czynności gromadzenia kapitału w spółce według jednolitej stawki podatku,
• odliczania od podstawy opodatkowania wydatków związanych z podwyższeniem kapitału.
Istotną konsekwencją implementacji przepisów unijnych w omawianym zakresie jest wprowadzenie w polskiej ustawie odrębnych regulacji dotyczących spółek osobowych i kapitałowych. Przepisy dyrektywy wymusiły jedynie zmiany w zakresie opodatkowania gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, pozostawiły natomiast ustawodawcy krajowemu całkowitą swobodę w odniesieniu do zasad opodatkowania spółek osobowych.
PRZEDMIOT OPODATKOWANIA
Przedmiotem opodatkowania - podobnie jak dotychczas - są umowy spółki. Do celów implementacji dokonano jednak podziału spółek na spółki osobowe, do których zaliczono spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną, oraz spółki kapitałowe, do których zaliczono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00