Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Podatek naliczony odliczany częściowo

Jednym z uregulowań, które w nowej ustawie o VAT zostały w istotny sposób zmodyfikowane w porównaniu z ustawą obowiązującą do końca kwietnia 2004 r., są przepisy dotyczące rozliczania podatku naliczonego odliczanego częściowo oraz związana z tym zupełnie nowa instytucja - korekta podatku naliczonego. Temat ten jest tym bardziej istotny, że wielu podatnikom VAT przysługuje tylko częściowe odliczenie podatku naliczonego, a ponadto w obowiązującej dotychczas ustawie nie było systemowych uregulowań zobowiązujących podatnika do korekty podatku naliczonego podlegającego częściowemu odliczeniu.

Przedstawione w dalszej części zasady rozliczania podatku naliczonego wynikają niemal wprost z fundamentalnej dla VAT VI Dyrektywy Rady UE. W przyszłości przy interpretacji przepisów niejednokrotnie będzie konieczne odwoływanie się do orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
REGULACJE OBOWIĄZUJĄCE DO KOŃCA KWIETNIA 2004 R.
W ustawie o VAT obowiązującej do końca kwietnia 2004 r. do problematyki, o której mowa, odnosił się art. 20. Jednak przepis ten dotyczył jedynie sytuacji, gdy u podatnika występowała sprzedaż zwolniona oraz opodatkowana, natomiast nie dotyczył sytuacji, gdy - obok tego rodzaju sprzedaży - występowała także sprzedaż nieobjęta ustawą. W tym ostatnim przypadku nie były określone zasady postępowania, co oznaczało liczne spory między podatnikami a organami podatkowymi. Podatnicy uznawali bowiem, że brak uregulowań oznacza dopuszczenie przez ustawodawcę do odliczenia całego podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną oraz nieobjętą ustawą wtedy, gdy nie jest możliwe określenie, jaka część podatku jest związana z pierwszą sprzedażą (w konsekwencji podlegającą odliczeniu), a jaka z drugą (niepodlegającą odliczeniu). Z kolei organy podatkowe uznawały, że takie ograniczenie w dokonywaniu odliczenia wynika z ogólnej zasady, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia tylko podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00