Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-20

Środki trwałe - wybrane zagadnienia

Środki trwałe są najczęściej występującą grupą składników, z których korzysta jednostka. Bez względu na ich liczbę użytkowanie środków trwałych przysparza w praktyce sporo problemów. Poniżej prezentujemy kilka kwestii, z jakimi zwrócili się do redakcji nasi Czytelnicy.

W 2003 r. rozpoczęliśmy budowę hali produkcyjnej. W lutym 2004 r. przyjęliśmy ją do używania i rozpoczęliśmy dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Wartość początkowa, która została przez nas ustalona, jest jednak dużo niższa od wartości rynkowej. Czy w związku z tym możemy powołać rzeczoznawcę i dopiero na podstawie jego wyceny dokonać aktualizacji wartości hali?
W obecnym stanie prawnym nie ma takiej możliwości. Wartość początkowa - zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy o rachunkowości - oraz dotychczas dokonane od środków trwałych odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe mogą ulegać aktualizacji wyceny wyłącznie na podstawie odrębnych przepisów. Ostatnia zaś aktualizacja miała miejsce 1 stycznia 1995 r.
W związku z powyższym koszty ponoszone w trakcie budowy środka trwałego powinny być księgowane na stronie Wn konta „Środki trwałe w budowie” (Ma różne konta zespołów 1, 2, 3, 5 itd.). W momencie oddania środka trwałego do używania suma kosztów zgromadzona na tym koncie zostaje przeniesiona na konto „Środki trwałe” zapisem: Wn konto „Środki trwałe” / Ma konto „Środki trwałe w budowie”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00