comment
Porada
Data publikacji: 2018-07-02
Import towarów na warunkach CPT a import usług transportowych
Nasza firma importuje towary na warunkach dostawy CPT (miejsce dostawy - magazyn w Polsce). Czy dostawca zagraniczny, prawidłowo wystawił fakturę przez w której wyszczególniono następujące pozycje: cena towaru z cennika (czyli cena przy dostawie EXW), koszty opakowania, koszty transportu?
Koszty opakowania oraz koszty transportu traktujemy jako elementy ceny na podstawie CPT. Czy przy tak wystawionej fakturze nie spotkamy się z interpretacją, że na naszą rzecz została wykonana usługa transportowa i w związku z tym mieliśmy do czynienia z importem usług? Podkreślam, że przy dostawie CPT wykonanie usługi transportu zlecał dostawca, a nie nasza firma.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w imporcie towarów podstawą opodatkowania jest ogólnie wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli jednak przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Ponadto - według art. 15 ust. 4d ustawy - do podstawy opodatkowania dolicza się opłaty i inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów. I wreszcie, w art. 15 ust. 4c ustawy znalazło się zastrzeżenie, że podstawa opodatkowania obejmuje (jeżeli elementy te nie zostały do niej włączone) prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju (przez pierwsze miejsce przeznaczenia należy rozumieć miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub w innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane).
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także