Data publikacji: 02.07.2018
Dostawa i wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu
Sejm RP kończy prace nad ustawą o podatku od towarów i usług. Od 1 maja br. nowością będzie m.in. sposób rozliczenia dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowego, zwłaszcza nowych środków transportu. Budzi to ogromne zainteresowanie Czytelników - prezentujemy więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych zagadnień.
Czy sprzedaż samochodów do Państw Członkowskich Unii Europejskiej zawsze należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę?
W transakcjach dokonywanych między podatnikami VAT z różnych Państw Członkowskich w ramach Wspólnoty Europejskiej pojęcia eksportu i importu zostały zastąpione pojęciami wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Identyczne rozwiązanie przyjęto w ustawie o podatku od towarów i usług, w której dostawy dokonywane między przedsiębiorcami znajdującymi się w różnych Państwach Członkowskich Unii Europejskiej są określane mianem dostaw wewnątrzwspólnotowych. Od maja 2004 r. dostawy te - jak do tej pory eksport - będą objęte zerową stawką VAT. Zgodnie z ustawą o VAT dla uznania danej transakcji za dostawę wewnątrzwspólnotową konieczne będzie spełnienie określonych warunków. Projekt przewiduje jednak i takie przypadki, gdy niezależnie od tych warunków wysłanie towaru do Unii będzie dostawą wewnątrzwspólnotową. Decydować o tym będzie przedmiot wysyłki. Dlatego