comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
Skutki braku kopii faktury u wystawcy
Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b ustawy.
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ulega w pewnych przypadkach wyłączeniu. Przypadki te zostały wymienione m.in. w § 48 ust. 4 rozporządzenia MF z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).
W momencie dokonywania operacji gospodarczej sprzedawca powinien sporządzić oryginał faktury i jej kopię. Kopię faktury jest zobowiązany pozostawić w swojej dokumentacji i przechowywać przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym ją wystawiono.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także