comment
Porada
Data publikacji: 2018-06-29
Korekta dokumentów sprzedaży
Dokumentowanie sprzedaży do celów podatku od towarów i usług ma decydujący wpływ na prawo nabywcy do odliczenia wykazanego w tych dokumentach podatku. Kwestię tę regulują zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i rozporządzenia wykonawcze. Przepisy określają również przypadki oraz formę korekty błędnie wystawionych dokumentów sprzedaży. Chodzi o to, aby korekta dokumentów sprzedaży oraz dokonane na jej podstawie rozliczenie podatku było prawidłowe.
W grudniu ubiegłego roku wystawiliśmy nabywcy fakturę z zaniżoną stawką podatku, tj. 7 proc. zamiast 22 proc. W styczniu br. wysłaliśmy do nabywcy fakturę korygującą ze stawką właściwą. Nabywca odesłał nam oba egzemplarze faktury korygującej bez potwierdzenia i informacji, że nie akceptuje korekty. Czy mimo to mamy obowiązek skorygowania podatku należnego od tej transakcji?
Tak. Skutki popełnienia błędu przez sprzedawcę mają zasadniczy wpływ na dokonanie wcześniejszego rozliczenia podatku w deklaracji. Wystawienie faktury VAT z zaniżoną stawką podatku skutkuje u sprzedawcy zaniżoną kwotą podatku należnego od tej sprzedaży, a w konsekwencji zaniżoną kwotą zobowiązania podatkowego lub zawyżoną kwotą zwrotu albo wartością kwot do rozliczenia w następnych miesiącach. Jest więc wadliwe i - niezależnie od tego, czy nabywca zgodzi się potwierdzić przyjęcie faktury korygującej, czy też nie - na sprzedawcy ciąży obowiązek skorygowania tego zaniżenia.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także