Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Stawki VAT według VI Dyrektywy i projektu ustawy

VI Dyrektywa określa jedynie ramowo wysokość (dolną) stawek, ich możliwą liczbę oraz zasady stosowania. Przekłada się to na znaczne zróżnicowanie stawek podatkowych w poszczególnych Państwach Członkowskich. Różnorodność ta jest potęgowana tym, iż większość państw obecnej Wspólnoty Europejskiej uzyskała w toku wprowadzania wspólnego systemu VAT tzw. derogacje pozwalające na stosowanie, z reguły bezterminowo, rozwiązań niezgodnych z przepisami dyrektywy.

STAWKA PODSTAWOWA
Zgodnie z dyrektywą stawka podatku od wartości dodanej powinna zostać określona jako procent podstawy opodatkowania. Podobnie jak w polskim podatku od towarów i usług, stawki VAT przewidziane w dyrektywie oraz w aktach prawa krajowego mają charakter procentowy.
W przypadku stawki podstawowej procent ten nie powinien być niższy niż 15. Postanowienie to ma charakter czasowy i dotyczy okresu od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r. Przed jego upływem Rada Ministrów, na wniosek Komisji Europejskiej, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, ustali poziom stawki, która powinna być stosowana po tej dacie.
Dyrektywa nie określa górnego pułapu stawki podstawowej. Nie oznacza to jednak, iż w kształtowaniu jej wysokości istnieje pełna swoboda. Państwa Członkowskie porozumiały się, iż we wspomnianym okresie nie powinna ona przekraczać 25 proc. W praktyce stawka podstawowa w krajach Wspólnoty wynosi: od 15 proc. w Luksemburgu, który jako jedyne Państwo Członkowskie stosuje stawkę podatkową na najniższym dopuszczalnym poziomie, do 25 proc. w Danii i Szwecji, które są państwami o najwyższej stawce podstawowej. Stawka podatku od towarów i usług obowiązująca obecnie w Polsce (22 proc.) mieści się w wymienionych granicach i nie wymaga dostosowania do prawa wspólnotowego.
Stawka podstawowa powinna być taka sama zarówno dla dostawy towarów, jak i dla świadczenia usług. Stawka podstawowa, na co wskazuje sama jej nazwa, powinna być jedna dla wszystkich czynności opodatkowanych taką stawką, niezależnie od ich charakteru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00