Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Zmniejszanie i zawieszanie świadczeń emerytalno-rentowych (cz. 2)

W pierwszej części opracowania omówiliśmy zagadnienia przychodu uwzględnianego przy zawieszaniu i zmniejszaniu świadczeń emerytalno-rentowych, problematykę granic przychodu i skutków jego osiągania, zawieszania i zmniejszania świadczeń w ciągu rozliczanego roku kalendarzowego. Obecnie prezentujemy kwestie rozliczeń miesięcznych i rocznych oraz dobrowolnej wpłaty na FUS.

ROZLICZENIE ROCZNE I MIESIĘCZNE
Obowiązujące przepisy przewidują dwa sposoby rozliczania świadczeń - roczne i miesięczne. Organ rentowy zobowiązany jest do zastosowania tego sposobu, który jest dla emeryta lub rencisty korzystniejszy. Stąd też, a także z uwagi na wielowariantowość rozliczeń, w szczególnych przypadkach wskazane jest, aby zaświadczenia o wysokości przychodu uzyskanego w minionym roku kalendarzowym zawierały wykaz zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach tego roku. W niektórych przypadkach jest także wskazany opis niektórych wypłat, np. „trzynastka za 2002 r.” albo „nagroda z zysku za 2002 r.”, bowiem w przypadku uzyskania przychodu za okres przypadający w całości lub w części przed ustaleniem prawa do świadczenia przychód ten (cały albo też jego część) nie jest uwzględniany przy rozliczaniu świadczeń.
Roczne rozliczenie świadczeń polega na porównaniu kwot przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w rozliczanym roku kalendarzowym z kwotami granicznymi ustalonymi dla tego roku.
Niższa kwota graniczna przychodu stanowi sumę dopuszczalnych kwot przychodu obliczonych wskaźnikiem 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, obowiązujących w kolejnych miesiącach danego roku. Przekroczenie tej kwoty powoduje zmniejszenie wysokości świadczenia w całym minionym roku. W 2003 r. wyniosła ona 18 296,40 zł.
Wyższa kwota graniczna to suma obowiązujących w kolejnych miesiącach roku dopuszczalnych kwot przychodu obliczonych wskaźnikiem 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej tę kwotę powoduje zawieszenie prawa do tego świadczenia w rozliczanym roku kalendarzowym. Dla roku 2003 r. kwota ta wynosi 33 978,70 zł.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00