comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-02-07
Darowizna towaru
Darowizna towaru nie podlega odrębnym regulacjom ustawowym w podatku od towarów i usług. Oznacza to, że w celu ustalenia obowiązku opodatkowania VAT czynność tę należy rozważać w kategorii czynności określonych w art. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepisy określają jednak w tym zakresie wiele preferencji - w zależności od rodzaju darowanego towaru, podmiotu, który przekazuje towar w formie darowizny, a także podmiotu, na rzecz którego czynność ta jest dokonywana.
Na podstawie ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) nieodpłatne przekazanie towarów (darowiznę) można podzielić - w zależności od ich rodzaju - na kilka kategorii, dla których przepisy przewidują różny sposób opodatkowania VAT, tj. opodatkowania według stawek właściwych dla sprzedaży towarów lub ich zwolnienia od opodatkowania. W niektórych przypadkach przepisy określają również warunki wymagane dla zastosowania różnego sposobu jej opodatkowania. Różny sposób opodatkowania będzie miał także wpływ na prawo darczyńcy do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego przy ich zakupie.
Dla celów podatku od towarów i usług można wyodrębnić kilka rodzajów darowizn, które podlegają różnym regulacjom i wobec tego wymagają oddzielnego omówienia. Odrębnym regulacjom podlegają w tym podatku również podstawa opodatkowania, dokumentowanie oraz moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego też omówimy te kwestie w następującej kolejności:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right