comment
Porada
Data publikacji: 2018-06-30
Czy duplikat SAD uprawnia do odliczenia podatku
Czy w razie utraty dokumentu SAD możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od importu towarów na podstawie jego duplikatu?
Z istoty duplikatu wynika, że można nim zastąpić oryginał, tak więc dysponowanie duplikatem Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD) daje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z takiego dokumentu.
W przypadku importu towarów podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną - art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b. Ponadto - według § 48 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podstawę do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur, faktur korygujących albo ich duplikaty. Z kolei o duplikatach faktur, faktur korygujących oraz not korygujących jest mowa w § 49 rozporządzenia. Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu lub zaginie, sprzedawca - na wniosek nabywcy - ponownie wystawia fakturę zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury. Faktura wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz „Duplikat” oraz datę wystawienia. Duplikat faktury powinien być wystawiony w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.
Pozostało 67% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także