Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-31

Organizacje pożytku publicznego - aspekty podatkowe

Polskie organizacje pożytku publicznego działają niewątpliwie w znacznie mniej przychylnym otoczeniu prawnym niż organizacje unijne. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mogą korzystać z rozwiązań preferencyjnych, w tym również w zakresie prawa podatkowego. Poniżej przedstawione są rozwiązania prawnopodatkowe, stosowane do polskich organizacji pożytku publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkiego rodzaju zwolnień i ulg podatkowych.

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873; dalej udpp) oraz ustawa wprowadzająca te przepisy (Dz.U. Nr 96, poz. 874 ze zm.; dalej pwudpp) obowiązują w części od 29 czerwca 2003 r., jednak w większości weszły w życie 1 stycznia 2004 r. Od tego dnia weszły również w życie rozwiązania podatkowe dotyczące organizacji pożytku publicznego.
DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO
Zgodnie z art. 3 ust. 1 udpp działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 udpp (m.in. pomocy społecznej, działalności charytatywnej, działalności na rzecz mniejszości narodowych, ochrony i promocji zdrowia, działań na rzecz osób niepełnosprawnych, działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, nauki, edukacji, oświaty, wychowania, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, ekologii, ratownictwa). Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00