Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-24

Obligacje zamienne na akcje - papiery wartościowe w księgach

Chęć dalszego rozwoju działalności gospodarczej zmusza firmy do poszukiwania nowych źródeł finansowania. Analiza struktury finansowania spółek giełdowych potwierdza ciągłe potrzeby kapitałowe, jak również zmiany w strukturze finansowania. Jednym z coraz częściej wykorzystywanych w tym celu instrumentów finansowych są obligacje zamienne na akcje, które jednak należy odpowiednio wykorzystać.

CHARAKTERYSTYKA OBLIGACJI ZAMIENNYCH NA AKCJE
Obligacje zamienne na akcje oceniane są przez inwestorów jako atrakcyjniejsze od typowych obligacji. Emitent obligacji zamiennej na akcje zapewnia wypłatę nominału obligacji i odsetek oraz dodatkowo daje nabywcy prawo do jej zamiany na akcję. Istnieje tu podobieństwo do instrumentów pochodnych, gdyż to prawo zamiany jest właściwie swego rodzaju opcją, z której można skorzystać lub nie. W rachunkowości ma to wpływ na odpowiednią wycenę i ewidencję takiej obligacji. Jeśli inwestor zdecyduje się na zamianę na akcje w najbardziej korzystnym dla siebie momencie, musi zwrócić obligacje emitentowi, uzyskując w zamian akcje tej spółki. Oczywiście warunki formalnoprawne precyzują dokładnie sposób, warunki emisji, możliwość i ostateczny termin dokonania konwersji obligacji. Powyższe cechy tej obligacji wypływają na szczególne zainteresowanie inwestorów, a emitentom dają nową możliwość pozyskania kapitału.
Analiza struktury finansowania spółek giełdowych wskazuje na ciągłe potrzeby kapitałowe, jak również na zmiany w ich strukturze. Widoczne są one szczególnie w branżach i sektorach gospodarki, które podlegają dość szybkiemu rozwojowi. W związku z tym niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich środków finansowych. Na podstawie zastosowanego miernika struktury finansowania jako relacji zobowiązań ogółem do kapitałów własnych obserwujemy zrównoważenie się form finansowania działalności zarówno kapitałami obcymi, jak i kapitałami własnymi. Coraz częściej spółki - w celu pozyskania kapitału lub zmiany struktury finansowania - sięgają właśnie po obligacje zamienne na akcje.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00