Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-17

Zamknięcie ksiąg rachunkowych 2003

Przedmiotem niniejszego opracowania, rozpoczynającego cykl tematyczny dotyczący zamknięcia ksiąg rachunkowych roku obrotowego 2003, jest prezentacja i charakterystyka podstawowych czynności niezbędnych do prawidłowego sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego według aktualnego stanu prawnego.

ORGANIZACJA PRAC BILANSOWYCH
Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe (art. 12 ust. 5 ustawy).
Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawienie go właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Prace związane z zamknięciem obejmują z reguły trzy grupy czynności:
• zaewidencjonowanie wszystkich operacji i zdarzeń dotyczących danego roku w oparciu o stosowną dokumentację, która wpłynęła do jednostki po ostatnim dniu roku obrotowego. Jeśli po dniu bilansowym nastąpiły zdarzenia mające wpływ na dane finansowe znajdujące się w księgach rachunkowych, również one powinny zostać odpowiednio odzwierciedlone w księgach rachunkowych (typowym przykładem jest postawienie - po zakończeniu roku - w stan upadłości podmiotu, od którego jednostce przysługuje należność według stanu na dzień bilansowy; zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny niezbędne jest wówczas utworzenie rezerwy na dzień bilansowy na wspomnianą należność);
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00