comment
Porada
Data publikacji: 2018-06-27
Nabycie i eksploatacja samochodu na potrzeby działalności gospodarczej
Ponosząc wydatki związane z nabyciem i eksploatacją samochodu na potrzeby prowadzonej działalności, powinniśmy mieć na uwadze specyficzne unormowania zawarte w przepisach podatkowych. Ustawodawca przewidział bowiem liczne wyjątki i ograniczenia możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem samochodu, części zapasowych, a także paliwa.
ZAKUP SAMOCHODU A PRAWO DO ODLICZENIA PODATKU NALICZONEGO
Jakie ograniczenia mają zastosowanie do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego od zakupu samochodu na potrzeby prowadzonej działalności?
W świetle art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu, który jest samochodem innym niż osobowy, jego ładowność przekracza 500 kg, a wszystko to potwierdza świadectwo homologacji producenta lub importera.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także