comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-13
Moment powstania przychodu w 2004 r.
Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszły w życie przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w których doprecyzowano jedno z bardziej problematycznych zagadnień, mianowicie moment powstania przychodu należnego. Wystarczył rok funkcjonowania regulacji art. 12 ust. 3a-3c ustawy, aby w zmianach na 2004 r. nowelizacji podano również te przepisy. Mimo iż nowelizacja ta czeka jeszcze na podpis prezydenta, autor artykułu odnosi się do przyjętych w niej założeń.
Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych moment powstania przychodu jest różnie określany. Nie zawsze decydować będzie moment otrzymania przez podatnika środków pieniężnych. Jest on decydujący w przypadku świadczeń nieodpłatnych czy odsetek od zobowiązań, w tym od pożyczek, kredytów. W przypadku przychodów z działalności gospodarczej czy działów specjalnych produkcji rolnej, przychód wykazujemy jako przychód należny, niekoniecznie otrzymany.
POJĘCIE PRZYCHODU NALEŻNEGO
Przychodami związanymi z działalnością gospodarczą, a także z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągniętymi w roku podatkowym, są także przychody należne - choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Kwota przychodu jest pomniejszana o wartość zwróconych towarów za okres, w którym zwrot ten został dokonany. Bonifikatą będzie zmniejszenie ustalonej wcześniej ceny, natomiast skonto będzie procentowym zmniejszeniem należności związanym z zapłatą jej przed terminem przez kontrahenta. Oba pojęcia będą więc traktowane jako rabaty pieniężne.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie