comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-11-01
Świadczenia na rzecz członków rady nadzorczej
Stosownie do przepisów ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) rada nadzorcza składa się z co najmniej trzech członków powołanych i odwoływanych uchwałą wspólników (spółka z o.o.) lub walnego zgromadzenia (spółka akcyjna). Umowa spółki lub statut mogą przewidywać inny sposób powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej.
W spółce z o.o. organ nadzoru (rada nadzorcza lub komisja rewizyjna) jest obowiązkowy, jeżeli:
• kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 000 zł, a
• wspólników jest więcej niż 25.
W spółce akcyjnej rada nadzorcza jest organem obowiązkowym.
Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki.
Nie chodzi jednak o faktyczne prowadzenie spraw spółki - tutaj rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń i zastępowania zarządu przy podejmowaniu decyzji - ale raczej o harmonijną współpracę z zarządem dla dobra spółki i jej wspólników.
Uprawnienia rady nadzorczej może rozszerzać umowa (statut) spółki, a zwłaszcza stanowić, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem czynności oznaczonych w umowie spółki oraz przekazać radzie nadzorczej prawo zawieszenia w czynnościach, z ważnych powodów, poszczególnych lub wszystkich członków zarządu.
Rozpoczęcie pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki następuje z chwilą powołania go, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, a kończy się z wygaśnięciem mandatu członkowskiego po zakończeniu czynności związanych z zamknięciem bilansowym za ostatni rok jego urzędowania; przy czym członkowie rady mogą też zostać odwołani w każdej chwili.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu