Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-04

Opodatkowanie fundacji w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Jeżeli fundacja, mająca siedzibę na terytorium Polski, uzyskuje przychód w innym państwie, pojawia się problem opodatkowania należności uzyskanych przez polską fundację podatkiem dochodowym potrącanym w tymże państwie, jeśli - zgodnie z jego wewnętrznym prawem podatkowym - należności tego rodzaju podlegają w tym państwie opodatkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, że fundacja jest podatnikiem podatku dochodowego w Polsce. Podobne komplikacje mogą pojawić się, gdy fundacja zagraniczna uzyska przychód na terytorium Polski. Może wówczas dojść do swoistej kolizji przepisów prawnych na tle podatkowym. W celu uniknięcia dwukrotnego opodatkowania tych samych dochodów są zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które swym zakresem podmiotowym obejmują również fundacje.

PODMIOTOWOŚĆ PRAWNA FUNDACJI
Zgodnie z art. 1 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach1 fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska i zabytków. Z mocy ustawy do chwili zarejestrowania fundacji szczególne uprawnienia względem niej mają fundatorzy, czyli jej założyciele. Z chwilą zaś wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego fundacja uzyskuje osobowość prawną (art. 7 ust. 2 ustawy o fundacjach).
Stosownie do treści przepisu art. 49 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) fundacja podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przy czym postępowanie w sprawach o ten wpis jest wolne od opłat sądowych. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Wówczas wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż 1000 zł, a podjęcie działalności gospodarczej nieprzewidzianej w statucie fundacji wymaga uprzedniej zmiany statutu, która to zmiana wymaga z kolei wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Wówczas, niezależnie od wpisu fundacji do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, konieczny jest również wpis do rejestru przedsiębiorców, o czym stanowi przepis art. 50 ustawy o KRS. Należy zaznaczyć, że w wielu państwach prowadzenie działalności gospodarczej przez fundacje w ogóle nie jest możliwe, a np. wynagrodzenia członków zarządu fundacji są ściśle reglamentowane.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00