Data publikacji: 06.09.2003
Koszty wytworzenia infrastruktury technicznej przekazanej dostawcy mediów
Odwiecznym problemem przedsiębiorców prowadzących inwestycje budowlane jest rozliczenie kosztów budowy infrastruktury technicznej - przyłączy i sieci: wodociągowych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych, kanalizacyjnych, które następnie są przekazywane przedsiębiorstwom zajmującym się dostawą mediów. W praktyce bowiem inwestor często buduje na swój koszt odpowiednie urządzenia, a fakt ich późniejszego przekazania powoduje, iż organy podatkowe kwestionują zasadność zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
CZYJA WŁASNOŚĆ
Aby ocenić specyfikę transakcji przekazania wytworzonej infrastruktury, należy odwołać się do pojęć z zakresu prawa cywilnego. Zgodnie z zasadą superficies solo cedit urządzenia trwale związane z gruntem są jego częścią składową i jako takie stanowią własność właściciela gruntu (art. 47 i 48 kodeksu cywilnego). Ponadto - zgodnie z art. 191 kodeksu cywilnego - własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Wyjątek stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne, które - w myśl art. 49 kodeksu cywilnego - nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu.
Z art. 49 kodeksu cywilnego nie wynika jednak, czy przejście prawa własności infrastruktury technicznej na przedsiębiorstwo zajmujące się dostawą mediów następuje z mocy samego prawa, czy też wskutek umowy między przedsiębiorstwem a przekazującym. Do kwestii tej odniósł się Trybunał Konstytucyjny w uchwale z 4 grudnia 1991 r. (sygn. W 4/91), w której stwierdził, iż - z chwilą połączenia w sposób trwały z siecią przedsiębiorstwa - urządzenia wymienione w art. 49 kodeksu cywilnego stają się przedmiotem własności tej osoby, która jest właścicielem przedsiębiorstwa.