Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-09

Uchwała o zakupie nieruchomości przy nieważności zgromadzenia wspólników

Proszę o wyjaśnienie, czy uchwała wspólników może być ważna przy braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników. Czy zakup nieruchomości o wartości 300 000 zł będzie wywierać skutki podatkowe, także gdyby zgromadzenie okazało się nieważne?
Mimo że wspólnicy mają decydujący głos w sprawach spółki, ich możliwość wpływu na jej sprawy nie jest dowolna. Zgodnie z art. 227 kodeksu spółek handlowych uchwały wspólników są podejmowane na zgromadzeniu wspólników, chyba że wszyscy wspólnicy poza zgromadzeniem wyrażą pisemną zgodę na postanowienia, które mają być powzięte, albo na głosowanie pisemne.
Zgromadzenie wspólników jest najwyższym organem spółki z o.o. i do jego kompetencji należy podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących ustroju i funkcjonowania spółki. Od strony formalnej zgromadzenia wspólników (zwyczajne lub nadzwyczajne) zawsze zwołuje się w taki sam sposób, tj. listami poleconymi lub pocztą kurierską, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, wysłanymi co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Co do zasady, prawidłowe zawiadomienie o zgromadzeniu wspólników powinno zawierać porządek obrad, czyli wskazać tematy podejmowanych spraw, w tym także propozycję treści uchwały. Oznacza to, że zgromadzenie wspólników, które obraduje i jest prawidłowo zwołane, jest ograniczone porządkiem obrad.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00