Data publikacji: 2018-07-01
Projekt nowej ustawy o VAT
Jedną z konsekwencji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (najprawdopodobniej 1 maja 2004 r.) jest konieczność ostatecznego zharmonizowania przepisów o VAT z uregulowaniami w tym zakresie obowiązującymi w Unii. W związku z tym ustawodawca, uwzględniając konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w ustawie o VAT, a jednocześnie ze względu na fakt, że obowiązująca ustawa była nowelizowana ponad trzydzieści razy, skierował w kwietniu 2002 r. do różnych podmiotów (m.in. do izb gospodarczych, organizacji pracodawców, organizacji doradców podatkowych) projekt w pełni nowej ustawy w celu jego zaopiniowania. Ze względu na istotne znaczenie proponowanych zmian w VAT dla wielu podatników, w dalszej części tekstu zostaną przedstawione niektóre rozwiązania.
Celem niniejszego artykułu nie jest szczegółowe omawianie wszystkich zmian, gdyż znaczna część proponowanych uregulowań zostanie w trakcie procesu legislacyjnego w istotny sposób zmodyfikowana. Drugą przyczyną ograniczenia się w niniejszym artykule tylko do kilku zagadnień jest olbrzymi zakres zmian w porównaniu z obowiązującymi uregulowaniami, bowiem w wielu tych przepisach, które zostały przeniesione z obowiązującej obecnie ustawy do nowej ustawy o VAT - zawarto istotne zmiany. Obok tych zmodyfikowanych uregulowań znalazły się także reguluje zupełnie nowe.
DEFINICJE USTAWOWE
Na wstępie należy zwrócić uwagę Czytelników na wyeliminowanie z nowej ustawy o VAT uregulowań dotyczących akcyzy, której zostanie poświęcona odrębna ustawa. Dotyczy to zarówno poszczególnych przepisów, jak i nazwy ustawy (nowa ustawa będzie więc tylko ustawą o podatku od towarów i usług). Jak podkreślili projektodawcy tej ustawy: „w chwili obecnej żadne z państw członkowskich UE nie ma wspólnej ustawy o VAT i akcyzie”. Ponadto rozdzielenie uregulowań dotyczących VAT oraz akcyzy jest uzasadnione dążeniem do zwiększenia czytelności tych uregulowań.
Dla Czytelników interesujące jest, że mimo iż w nowej ustawie nie będzie uregulowań dotyczących akcyzy, to będzie ona zawierała 99 artykułów (obecnie obowiązująca ma ich 56). To znaczne zwiększenie liczby artykułów jest spowodowane nie tylko rozszerzeniem ustawy o zupełnie nowe przepisy, ale także ujednoliceniem numeracji już istniejących. Inną przyczyną zwiększenia liczby artykułów jest wprowadzenie do ustawy uregulowań, które obecnie zawarte są w przepisach wykonawczych do ustawy (przykładowo dotyczy to niektórych zwolnień przedmiotowych).