Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Zmiany w zawieszaniu prawa do wieloosobowych rent rodzinnych

2 maja 2003 r. wszedł w życie art. 1 pkt 8 i 9 ustawy z 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 56, poz. 498). Na mocy tego przepisu tym dokonano nowelizacji bardzo istotnej dla rodzin, które utraciły żywiciela i pobierają rentę rodzinną, do której prawo zostało ustalone dla co najmniej dwóch osób. Ustawa zmieniająca wprowadziła do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS art. 107a, który umożliwia osobie uprawnionej (osobom uprawnionym) do renty rodzinnej rezygnację z tego uprawnienia.

USTALANIE WYSOKOŚCI RENTY RODZINNEJ
Możliwość zawieszenia uprawnień do renty istniała także przed tą nowelizacją, jednak między obydwoma przepisami istnieje zasadnicza różnica dotycząca sposobu ustalania wysokości renty dla pozostałych członków rodziny, gdy jeden z uprawnionych zrezygnuje z pobierania renty.
Dla wskazania tej różnicy należy przypomnieć, w jaki sposób ustalana jest wysokość renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Otóż renta ta stanowi - odpowiedni do liczby osób uprawnionych - procent świadczenia, jakie przysługiwało emerytowi lub renciście albo przysługiwałoby ubezpieczonemu. I tak, jeśli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, wysokość renty wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu. W przypadku gdy do tej renty uprawnione są dwie osoby - stanowi ona 90 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, a jeżeli prawo do renty zostało ustalone dla trzech lub więcej osób - renta wynosi 95 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu. Tak ustalona renta podlega następnie podziałowi na równe części, których wysokość uzależniona jest od liczby uprawnionych. Przedstawione zasady zilustrujemy przykładem, który będzie także stanowił podstawę do wykazania istoty zmiany, jaką wprowadziła ustawa z 27 marca 2003 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00