Data publikacji: 2018-06-27
Zakres czynności kół łowieckich opodatkowanych VAT
Na publikację składają się odpowiedzi na szereg konkretnych pytań Czytelników związanych z opodatkowaniem VAT sprzedaży dokonywanej przez koła łowieckie. Tematyka ta cieszy się znacznym zainteresowaniem od 4 września 2000 r., kiedy to na podstawie ustawy z 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 68, poz. 805) produkty gospodarki łowieckiej (SWW-43) zostały opodatkowane 3-proc. stawką VAT. Z tym dniem koła łowieckie, które w roku podatkowym 1999 lub w pierwszych ośmiu miesiącach 2000 r. osiągnęły obroty przekraczające kwotę 80 000 zł i nie były dotychczas podatnikami zarejestrowanymi, powinny dokonać rejestracji, składając druk VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym.
Mimo że opodatkowanie kół łowieckich stało się faktem przeszło dwa lata temu, wciąż pojawiają się problemy w codziennej działalności tych kół.
DOKUMENTOWANIE FAKTU POBRANIA NA WŁASNY UŻYTEK UPOLOWANEJ ZWIERZYNY
Czy w momencie pobrania przez członka koła na własny użytek upolowanej przez niego zwierzyny wystąpi obowiązek wystawienia faktury (faktury wewnętrznej) i udokumentowania tego w deklaracji VAT?
Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz
o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników. Koła łowieckie, zrzeszając osoby fizyczne, działają na podstawie ustawy z 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (j.t.
Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372), jednak są stowarzyszeniami, do których stosuje się również postanowienia ustawy z 7 kwietnia 1989 r. -
Prawo o stowarzyszeniach (j.t.
Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855). Skoro więc art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT wprowadza opodatkowanie czynności Należałoby wówczas wystawić fakturę VAT, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania zwierzyny, a sprzedaż wykazać w deklaracji
VAT-7 w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.