comment
Porada
Data publikacji: 2018-06-28
Zmiany w podatku od towarów i usług w 2003 r.
W dniu 21 stycznia br. odbył się telefoniczny dyżur zorganizowany przez redakcje „Doradcy Podatnika” i „Gazety Prawnej” z zakresu podatku od towarów i usług, a zwłaszcza nowych przepisów wprowadzonych od 2003 r. Przedstawiamy pierwszą część relacji z dyżuru.
ZWROT VAT ZA ZAKUP śRODKA TRWAŁEGO
Czy otrzymanie zwrotu z urzędu skarbowego na rachunek bankowy podatnika jest uwarunkowane koniecznością uregulowania w całości należności wynikającej z faktury zakupu tych środków?
Nie, warunek zapłaty należności wynikającej z faktury zakupu środka trwałego nie jest konieczny do uzyskania zwrotu kwoty podatku z urzędu skarbowego. Wprowadzony od 1 października art. 21 ust. 2a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), ograniczający wysokość kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym do wysokości kwoty tej nadwyżki wynikającej z faktur zakupu, z których należność została w całości uregulowana, odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy zakupy są związane u podatnika wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną stawkami niższymi niż 22 proc. Regulacja ta od początku budziła wiele kontrowersji. Wprowadzona od 1 stycznia 2003 r. kolejna nowela do tego przepisu jednoznacznie wyklucza wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Nowa regulacja zawarta w art. 21 ust. 2b ustawy jednoznacznie wyłącza wprowadzony wcześniej warunek w przypadku zakupu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także