Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

W numerze 2/2003 „Doradcy Podatnika” omówione zostały - wprowadzone z dniem 1 stycznia 2003 r. - zmiany w ustawie o VAT. Uzupełnieniem zmian w ustawie jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) wprowadzona rozporządzeniem z 16 grudnia 2002 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 216, poz. 1828).
Wprowadzenie zmian do rozporządzenia uzasadnione zostało przez projektodawcę, czyli Ministra Finansów, przede wszystkim dostosowaniem nomenklatury i symboli klasyfikacji statystycznych, przywoływanych w rozporządzeniu, do nomenklatury symboli klasyfikacji stosowanych w ustawie o VAT, a więc zastąpienie nomenklatury i symboli SWW oraz KWiU symbolami PKWiU (jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - ustalone w PKWiU grupowania wyrobów i usług ściśle odpowiadają rozwiązaniom stosowanym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a symbole i nazwy grupowań odpowiadają zakresom określonym przez poszczególne klasyfikacje międzynarodowe - Europejska Klasyfikacja Działalności, Klasyfikacja Produktów według Działalności, Lista PRODCOM, jak również grupowaniom występującym w Polskiej Scalonej Nomenklaturze Handlu Zagranicznego - PCN).
Ustawodawca rozszerzył zakres:
- dokonywania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy imporcie niektórych towarów,
- zwolnień przedmiotowych od VAT,
- stosowania obniżonej do wysokości 0 proc. stawki VAT.
Ponadto ustawodawca:
- zmodyfikował dane, które powinny zawierać faktury VAT wystawiane przez Telekomunikację Polską SA - w celu wyodrębnienia w nich usług świadczonych przez innych operatorów,
- przedłużył stosowanie obniżonej do wysokości 0 proc. stawki VAT,
- skrócił termin dokonania odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia niektórych powszechnie nabywanych przez podatników usług.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00