comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
Nowela do ustawy o VAT obowiązująca od 1 stycznia 2003 r.
Po raz kolejny w ostatnim okresie została znowelizowana ustawa o VAT. 1 stycznia 2003 r. wchodzi w życie ustawa z 4 grudnia 2002 r. zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy (Dz.U. Nr 213, poz. 1803).
Konieczność wprowadzenia ostatnich zmian wynikała przede wszystkim z potrzeby dostosowania przepisów o VAT do obowiązujących klasyfikacji statystycznych (symboli statystycznych), które w przypadku przepisów dotyczących innych podatków niż VAT używane już były od dawna.
Zmiany związane z używaniem nowych klasyfikacji to nie jedyne zmiany w ustawie. Wprowadzono nowe uregulowania dotyczące:
• sprawdzania przez nabywcę wystawcy faktury,
• rozszerzenia zakresu zwrotu VAT bezpośredniego.
ZMIANY KLASYFIKACJI STATYSTYCZNYCH
Zdecydowana większość zmian w ustawie o VAT wprowadzanych od 1 stycznia 2003 r. związana jest ze zmianą klasyfikacji statystycznych używanych w ustawie. Przypomnieć należy, że w ustawie o VAT przyjęta jest zasada identyfikowania towarów i usług z wykorzystaniem klasyfikacji statystycznych. Wynika to wprost z ustawowych definicji towarów i usług. Według bowiem art. 4 pkt 1 i 2 ustawy, ilekroć w przepisach jest mowa o:
• towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2 ustawy o VAT, a więc czynności będące przedmiotem opodatkowania, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej,
• usługach - rozumie się przez to między innymi usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej.
Z definicji tych wynika, że aby jakieś dobro można było uznać za towar, w rozumieniu ustawy o VAT, lub jakąś czynność za usługę, w rozumieniu tej ustawy - niezbędne jest uznanie ich na przykład za usługę w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że klasyfikacja statystyczna w istotnym stopniu decyduje o określeniu przedmiotu opodatkowania VAT. Oczywiście rola klasyfikacji statystycznych dla VAT nie kończy się tylko na umożliwieniu stwierdzenia, że występuje towar lub usługa. W zdecydowanej większości przypadków ustawodawca stosując obniżoną stawkę VAT lub zwolnienie przedmiotowe - w celu określenia, z którym towarem lub usługą mają być związane (obok nazwy towaru lub usługi), dla lepszej identyfikacji - przywołuje także symbol statystyczny. Powoduje to, że także na przykład zakres usługi, której świadczenie jest zwolnione od VAT, wiąże się ściśle z jej klasyfikacją.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także