Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Nowela do ustawy o VAT - komentarz

Na mocy ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym została znowelizowana po raz kolejny w 2002 r. ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Nowela wchodzi w życie 1 października 2002 r.
Jak pokreślili projektodawcy (Rada Ministrów), nowelizacja wynika przede wszystkim z realizacji zadania nr 5 „Złagodzenie obciążeń małych firm w zakresie VAT”, przyjętego przez rząd w pakiecie „Przede Wszystkim Przedsiębiorczość”, i ma na celu ułatwienie rozliczeń w VAT. Służy temu głównie wprowadzenie, na wniosek podatnika, możliwości wyboru dłuższego (kwartalnego) okresu rozliczania VAT dla małych podatników, a także wprowadzenie możliwości wyboru dla tych podatników metody kasowego rozliczania VAT.
Ponadto nowela objęła:
• uregulowania zwrotu VAT podatnikom prowadzącym zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej,
• modyfikację przepisów o zwrocie nadwyżki VAT naliczonego nad należnym,
• przedłużenie stosowania 7-proc. stawki VAT na materiały i roboty budowlane,
• uregulowania czasopism specjalistycznych, których sprzedaż (import) oraz usługi polegające na drukowaniu są opodatkowane 0-proc. stawką VAT w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Ponadto nowela wprowadziła w ustawie o VAT pewne zmiany porządkujące, mające na celu uściślenie przepisów, a także dostosowanie ich do Konstytucji RP.
SZCZEGÓLNE ZASADY ROZLICZANIA VAT PRZEZ „MAŁEGO PODATNIKA”
Nowela do ustawy o VAT wprowadza możliwość rozliczania się w szczególny sposób w VAT przez tzw. małych podatników.
Małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT (art. 4 pkt 17a) jest podatnik VAT:
a) u którego wartość sprzedaży towarów, w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800 000 euro,
b) świadczący usługi komisu - jeżeli wartość sprzedanych towarów nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 800 000 euro,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00