comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
W sporze o stawkę VAT przesądzające są klasyfikacje statystyczne
Uprawnienia organów statystyki państwowej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa ustawa o VAT w art. 4 pkt 1 i 2 oraz art. 54. Przy czym chodzi zarówno o towary i usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, jak i o czynności expressis verbis nie wymienione w tych klasyfikacjach, lecz zaliczane do kategorii towarów i usług w pismach organów statystyki państwowej, zwanych opiniami. Zatem zmiany przepisów podatkowych, jak też statystycznych mają wpływ na prawa i obowiązki podatnika VAT względem budżetu.
Podmioty wykonujące działalność gospodarczą powinny same dokonać zakwalifikowania statystycznego sprzedawanych towarów i usług do odpowiedniego grupowania statystycznego, gdyż ma to bezpośredni wpływ na wysokość stosowanej stawki VAT oraz odprowadzanej do urzędu skarbowego kwoty tego podatku. Podmiot w toku swej działalności musi uwzględniać zmiany w obowiązujących grupowaniach statystycznych, mimo iż nie mają one mocy przepisów prawnych.
OBOWIĄZKI STATYSTYCZNE SPRZEDAJĄCYCH TOWARY I USŁUGI
Zaliczenie danego towaru lub określonej usługi do właściwego grupowania statystycznego należy do obowiązku producenta wyrobu lub świadczącego daną usługę. Wynika to z faktu, że właśnie producent towaru oraz świadczący usługę posiadają wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania statystycznego. Jeśli chodzi o towary, dotyczy to informacji o rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu. Natomiast w przypadku usług chodzi o końcowy efekt świadczonej czynności (a nie poszczególnych jej etapów). W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania producent towaru lub świadczący daną usługę może się o pomoc do właściwego miejscowo urzędu statystycznego lub Głównego Urzędu Statystycznego. Również do Głównego Urzędu Statystycznego należy zwracać się w przypadkach sporów wynikłych w tym zakresie między producentami lub usługodawcami a jednostkami autorskimi (chodzi tu najczęściej o instytuty naukowo-badawcze) dokonującymi z urzędu klasyfikacji statystycznych danych towarów lub usług. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie fazy obrotu towarami i usługi, a więc nie tylko sprzedaż wyrobów dokonywana przez producenta, ale także na przykład refakturowanie usług.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także