comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-09-21
Uproszczone zasady wpłacania zaliczek na podatek
Na podstawie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są zobowiązani, bez wezwania, składać deklarację według ustalonego wzoru CIT-2 o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty od początku roku podatkowego i wpłacać w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika, zaliczki miesięczne na ten podatek w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego.
Obowiązek, o którym mowa w art. 25 ust. 1 i 2, nie dotyczy podatników, którzy podmiotowo są zwolnieni od podatku, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i podatników, których dochody w całości są wolne od podatku. Przepis ten nie ma także zastosowania do kościelnych osób prawnych uzyskujących dochody z niegospodarczej działalności statutowej.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie