Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Kasy rejestrujące - nowe przepisy w zakresie kryteriów i warunków technicznych

17 lipca 2002 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948). Zastąpiło ono rozporządzenie o tym samym tytule z 23 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 1249 ze zm.). Znakomita większość przepisów tego rozporządzenia przeniesiona została do nowego rozporządzenia w niezmienionym kształcie. Jedynie niektóre z nich poddane zostały modyfikacji, głównie o charakterze porządkowym. Jednak obok znanych dobrze z poprzedniego rozporządzenia w nowym rozporządzeniu pojawiło się również wiele nowych przepisów. Podzielić je można na dwie grupy.
• Do pierwszej zaliczają się przepisy dotyczące kas o zastosowaniu specjalnym, przeznaczonych przede wszystkim do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami. Ich wprowadzenie do rozporządzenia wiąże się objęciem tych usług, do tej pory zwolnionych z ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązkiem ewidencjonowania. Przypomnijmy, iż - zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2001 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 151, poz. 1711) pierwsi podatnicy świadczący tego rodzaju usługi (których NIP kończy się cyfrą „0”) będą obowiązani do ich ewidencjonowania począwszy od 1 października 2002 r.
• Druga obejmuje przepisy dotyczące przechowywania dokumentów kasowych na nośnikach informatycznych.
DEFINICJE LEGALNE
Spośród dotychczasowych przepisów stosunkowo najwięcej zmian dotyczy słowniczka rozporządzenia (§ 1). Przede wszystkim nowe rozporządzenie nie definiuje pojęcia kasy rejestrującej. Przypomnijmy, iż - w myśl poprzednio obowiązującego rozporządzenia - przez kasę rejestrującą należało rozumieć urządzenie służące do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00