Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2002-08-10

Rozliczanie składek za osoby niepełnosprawne

W jaki sposób pracodawca rozlicza składki na ubezpieczenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych? W zakładzie pracy wynagrodzenia wypłacane są pracownikom na początku miesiąca za miesiąc poprzedni. Pracownik w trakcie miesiąca uzyskał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Czy pracodawca, składając w tym miesiącu deklarację rozliczeniową, może skorzystać z ulgi, skoro pracownik otrzymuje wynagrodzenie za miesiąc poprzedni, kiedy nie posiadał stosownego orzeczenia o niepełnosprawności?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu rozliczania składek... w imiennym raporcie miesięcznym lub imiennym raporcie miesięcznym korygującym oraz w deklaracji rozliczeniowej i deklaracji rozliczeniowej korygującej uwzględnia się należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich wypłat dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podobnie zatem jak przy podatkach obowiązującą zasadą przekazywania składek na ubezpieczenia społeczne jest przekazywanie składek za ten miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia, tj. pozostawienie do dyspozycji pracownika. Tym samym rozliczenie składek następuje w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia, w terminie na przykład do 15. dnia następnego miesiąca.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00