comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Obowiązek rejestracji na potrzeby VAT i skutki jego niedopełnienia
Obowiązek rejestracji na potrzeby VAT jest dla podatnika najistotniejszym z elementów pozwalających na korzystanie z „dobrodziejstw” konstrukcji podatku od wartości dodanej. Dokonanie rejestracji w terminie jest bezwzględnym warunkiem dającym prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego, związanego z dokonanymi zakupami.
Od 1 stycznia 1996 r. w związku z wejściem w życie ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz.U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) zgłoszenie rejestracyjne (NIP) dokonywane jest na odrębnych formularzach niż w podatku od towarów i usług. Do 31 grudnia 1995 r. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w VAT było podstawą do nadania podatnikowi numeru identyfikacji podatkowej - NIP. Od 1 stycznia 1996 r. nadanie NIP zostało oddzielone od rejestracji dla celów VAT. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji (...) podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego zobowiązani są złożyć zgłoszenie identyfikacyjne przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków. Zgłoszenie identyfikacyjne składa się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO DOKONANIA REJESTRACJI
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 5, są zobowiązani, przed dniem wykonania pierwszej czynności, określonej w art. 2, złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Do podmiotów obciążonych obowiązkiem rejestracji w VAT należy zaliczyć osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także