Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-07-06

Różnice kursowe - zasady rozliczania oraz ewidencja księgowa (cz. 1)

Różnice kursowe powstają i funkcjonują jako pochodne aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, wycenianych w czasowo odległych, ustawowo określonych momentach na walutę polską z zastosowaniem specyficznej kategorii ceny, jaką jest kurs waluty. Istotność różnic kursowych polega na tym, że zawsze zwiększają lub zmniejszają one aktywa lub pasywa docelowo w korespondencji z przychodami lub kosztami (różnice kursowe natomiast nie mogą powodować zysków ani strat nadzwyczajnych). Zbiorcze kwoty różnic kursowych są pochodną jednostkowych zmian wysokości kursów walut, stąd nazwa „różnice kursowe”.

WIADOMOŚCI WSTĘPNE
Różnice kursowe mają charakter obiektywny i są rezultatem działania praw rynku, z tym że procedura ustalania i ogłaszania jednostkowych kursów walut uregulowana jest w przepisach prawa, dlatego kręgi gospodarcze odnoszą - najczęściej uzasadnione - wrażenie, że na wysokość zmieniających się kursów walut mają wpływ, obok samoistnych praw rynku, również czynniki pozaekonomiczne.
Prawo polskie nie definiuje podstawowego, jak się wydaje, dla gospodarki rynkowej pojęcia „kurs waluty” ani też będącego jego pochodnym pojęcia „różnice kursowe”, chociaż oba te pojęcia skutkują zaistnieniem i rozliczeniem aktywów i pasywów, jak również przychodami i kosztami w różnych przypadkach. Pojęcia te wymieniane są w szczególności, chociaż nie tylko, zarówno w prawie bilansowym (w ustawie o rachunkowości), jak i w prawie podatkowym, a głównie w obu ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00