comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży budynków i lokali
Zasady powstania obowiązku podatkowego określa art. 6 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego artykułu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10.
Jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi (również częściowe) powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 6 ust. 4 i 5 ustawy). Natomiast według art. 6 ust. 8 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę kwoty (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty.
Powyższe ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży budynków i lokali miały zastosowanie do 25 marca 2002 r.
Oznaczało to, że w przypadku wnoszenia rat przed nabyciem lokalu dopiero wpłacenie rat w wysokości co najmniej 50 proc. ceny brutto (wraz z podatkiem) lokalu lub budynku powodowało powstanie obowiązku podatkowego (art. 6 ust. 8 ustawy). Zgodnie z § 41 ust. 1 obowiązującego do ww. daty rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) sprzedawca był zobowiązany do wystawienia faktury VAT nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymał od nabywcy kwotę wynoszącą co najmniej 50 proc. ceny brutto. Faktury powinny być wystawiane również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru każdą kolejną zaliczkę (przedpłatę, zadatek lub ratę) - § 41 ust. 2 rozporządzenia.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także