Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

Zmiana przepisów w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT

WPROWADZENIE
Z dniem 26 marca 2002 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268), które zastąpiło dwa poprzednio obowiązujące rozporządzenia Ministra Finansów, tj.:
• z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.),
• z 30 kwietnia 2001 r. w sprawie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego (Dz.U. Nr 40, poz. 461).
Głównym celem zmian uzasadniającym wprowadzenie rozporządzenia jest:
• dostosowanie przepisów wykonawczych do brzmienia ustawy o VAT nadanego nowelizacją z 15 lutego 2002 r.,
• ułatwienie podatnikom korzystania z przepisów (poprzednio obowiązujące rozporządzenie z 22 grudnia 1999 r. było w trakcie obowiązywania aż 7-krotnie nowelizowane).
ZMIANY BĘDĄCE KONSEKWENCJĄ NOWELIZACJI USTAWY O VAT
Wejście w życie nowego rozporządzenia jest spowodowane przede wszystkim obowiązującymi od 26 marca 2002 r. nowymi regulacjami w ustawie o VAT wprowadzonymi ustawą z 15 lutego 2002 r., której konsekwencją było:
• ,,przeniesienie” do ustawy o VAT niektórych regulacji zawartych dotychczas w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy,
• wprowadzenie w przepisach ustawy o VAT takich zmian, które spowodowały że niektóre uregulowania zawarte w rozporządzeniach stały się bezprzedmiotowe.
Z tej przyczyny w rozporządzeniu z 22 marca 2002 r. nie znalazły się uregulowania dotyczące:
• momentu powstania obowiązku podatkowego (dotychczasowe uregulowania w tym zakresie zawarte w § 6 rozporządzenia z 22 grudnia 1999 r. znajdują się obecnie w art. 6 ust. 8b - 8d ustawy o VAT);
• możliwości odliczania (zwrotu) przez podatników świadczących usługi zagranicznej turystyki przyjazdowej, zaliczanej do eksportu usług (tj. w sytuacji gdy te usługi świadczone są na terytorium RP na rzecz oraz zlecenie nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, nie będących podatnikami, a turystyka ma charakter zorganizowany, czyli spełnione są łącznie trzy warunki: usługa dotyczy jednorazowo grupy wynoszącej co najmniej osiem osób lub związana jest z organizacją polowań, realizacja usługi obejmuje również usługę uprawnionego przewodnika lub pilota, przekazano zaliczkę w wysokości wynoszącej co najmniej 30 proc. ceny zleconej usługi), podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych lub gastronomicznych, jeżeli zakup tych usług był związany bezpośrednio ze świadczeniem usług zagranicznej turystyki przyjazdowej (dotychczasowe uregulowania w tym zakresie zawarte były w § 59a rozporządzenia z 22 grudnia 1999 r.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00