Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiany w VAT w 2002 r. - nowela do ustawy (cz.2)

W poprzednim numerze opublikowaliśmy pierwszą część komentarza do wprowadzonej w drodze ustawy z 15 lutego br. ostatniej noweli przepisów ustawy o VAT. Prezentowana obecnie druga część komentarza dotyczy między innymi zmienionych zasad zwrotu VAT, odliczania podatku naliczonego oraz nowych stawek VAT .

W następnym numerze zilustrujemy wprowadzone zmiany w ustawie o VAT w formie tabeli porównującej stan prawny w 2001 i 2002 r.
Nowe terminy powstania obowiązku podatkowego
Ustawa o VAT uległa nowelizacji także w zakresie terminów powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku sprzedaży niektórych towarów oraz świadczenia niektórych usług. Nowelizacja ta ma jednak - choć nie wyłącznie - charakter techniczny. Istotą zmiany jest bowiem przeniesienie do ustawy o VAT szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego, które do momentu wejścia w życie noweli były określone w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. na podstawie delegacji ustawowej. Konieczność przeniesienia do art. 6 ustawy uregulowań o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego jest konsekwencją art. 4 § 2 Ordynacji podatkowej. W myśl tego przepisu moment powstania obowiązku podatkowego określają ustawy podatkowe, tj. ustawy regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych oraz podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych i trzecich.
Jednocześnie dokonano - w porównaniu z obowiązującymi dotychczas uregulowaniami - pewnych modyfikacji w art. 6 ustawy. Należą do nich:
1) przyjęcie dla usług telekomunikacyjnych realizowanych za pomocą kart telefonicznych terminu powstania obowiązku podatkowego analogicznego do tego, który był przewidziany poprzednio dla usług telekomunikacyjnych realizowanych za pomocą żetonów (art. 6 ust. 9a ustawy), tj. z chwilą ich sprzedaży (art. 6 ust. 9 ustawy),
2) zmodyfikowanie momentu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku gdy usługi pośredników (agentów, zleceniobiorców itp.) w zakresie usług zagranicznej turystyki wyjazdowej (czyli w rozumieniu przepisów o VAT - importu usług - patrz art. 4 pkt 5 ustawy o VAT) są świadczone na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, a zleceniodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem polskiego VAT i nie zapłacił podatku od tych usług lub jest zarejestrowanym podatnikiem polskiego VAT, ale nie zapłacił należnego podatku,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00