comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Powstanie obowiązku podatkowego według art. 33 ustawy
Artykuł 33 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym określa bezwzględne skutki związane z faktem wystawienia faktury.
Stosownie do tego przepisu w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.
Zarówno w praktyce organów podatkowych, jak i w orzecznictwie sądowym przepis ten jest interpretowany w ten sposób, iż konsekwencją wystawienia faktury, w której została wykazana kwota podatku, jest obowiązek zapłaty wykazanej w fakturze kwoty podatku, i to nawet gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.
Taka interpretacja art. 33 ustawy przede wszystkim przez organy podatkowe ma na celu dyscyplinowanie wystawców tzw. pustych faktur, czyli zapobieganie wystawianiu faktur nie dokumentujących rzeczywistego obrotu, i dlatego wprowadza obowiązek zapłaty podatku przez wystawcę faktury, bez względu na to, czy czynność, którą dokumenty te stwierdzają, została wykonana oraz czy zapłata od nabywcy wpłynęła.
• • • •
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także