comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-02-02
Aport wniesiony do spółki komandytowej
Wniesienie do spółki komandytowej aportu przez spółkę kapitałową wywołuje dla spółki kapitałowej odpowiednie skutki podatkowe polegające na ustaleniu przychodów i kosztów.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem podatkowym jest nominalna wartość udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Powołany przepis dotyczy objętych w zamian za wkład niepieniężny wartości (nominalnych) udziałów w spółce i nie precyzuje statusu prawnego tej spółki, a zatem nie wyklucza spółki komandytowej. Niewątpliwie przepis ten dotyczy przede wszystkim objęcia udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych, natomiast spółka komandytowa zaliczana jest do osobowych spółek prawa handlowego.
Podstawowa idea wprowadzenia tego przepisu polegała na określeniu skutków podatkowych w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego i objęcia udziałów (akcji). Zmiana stanu prawnego w stosunku do 2000 r. (powołany przepis został wprowadzony w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na 2001 r.) polegała przede wszystkim na tym, że po nowelizacji przepisów w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego powstaje przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za ten wkład i w tym samym momencie - na dzień objęcia tych udziałów - określany jest równocześnie koszt uzyskania tego przychodu, którego wysokość ustala się w zależności od tego, co było przedmiotem wkładu niepieniężnego.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka