comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Kasy rejestrujące w 2002 r. - nowe rozporządzenie
Podobnie jak w latach poprzednich, także na 2002 r. zostało przygotowane przez Ministra Finansów nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Nosi datę 20 grudnia 2001 r. i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 151 pod poz. 1711. Weszło w życie od 1 stycznia 2002 r. z jednym wyjątkiem. Tym samym z tą datą przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 121, poz. 1295).
Zakres regulacji objętej nowym rozporządzeniem nie odbiega od poprzednio obowiązujących rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących; określa kwoty obrotu obligujące do rozpoczęcia ewidencjonowania, kategorie podatników i czynności zwolnione z tego obowiązku, terminy oraz tryb rozpoczęcia ewidencjonowania, a także zasady, warunki i tryb odliczania przez podatników kwoty ulgi z tytułu zakupu kas. Można zatem powiedzieć, że stanowi ich kontynuację.
PODATNICY ZOBOWIĄZANI DO EWIDENCJONOWANIA W 2002 R.
1. Podobnie jak to było w 2001 r., od 1 marca br. zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących są podatnicy, u których obrót z działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), a więc z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, przekroczył w poprzednim roku kwotę 40 tys. zł. Dotyczy to jedynie podatników, którzy przed 1 stycznia 2002 r. nie byli zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania z użyciem kas rejestrujących (§ 1 ust. 1 rozporządzenia).
2. Podatnicy kontynuujący działalność po tym dniu, którzy byli zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania przed tą datą, mają obowiązek ewidencjonowania od 1 stycznia 2002 r., bez względu na wielkość obrotu osiągniętego w 2001 r. W ich przypadku mają zastosowanie przepisy o terminach instalowania poszczególnych kas obowiązujące w okresie, w którym powstał w odniesieniu do nich obowiązek ewidencjonowania. Utrzymane zatem zostało rozwiązanie, które obowiązywało w 2001 r. Należy jednak zwrócić uwagę, że w § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia - zresztą tak jak poprzednio - jest mowa o podatnikach „kontynuujących (...) działalność, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy”. Przepis ten, co zrozumiałe, nie dotyczy więc podatników, którzy po 1 stycznia 2002 r. nie prowadzą takiej działalności. Niejasny jest natomiast warunek kontynuacji - czy chodzi tu o podatników kontynuujących działalność z poprzedniego roku czy być może o podatników, którzy prowadzili ją kiedykolwiek w przeszłości. W praktyce rozróżnienie to ma jednak ograniczone znaczenie. Podatnicy, którzy nie kontynuują po 1 stycznia 2002 r. wspomnianej działalności - niezależnie od tego, jak należy rozumieć to sformułowanie - a którzy byli przed tym dniem zobowiązani do rozpoczęcia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących, jeżeli nie korzystają z innych określonych w rozporządzeniu zwolnień, są zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania również od 1 stycznia 2002 r. Wynika to wprost z § 1 ust. 1 i 3 rozporządzenia oraz samego art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Problematyczne może natomiast okazać się w ich przypadku, na podstawie jakich przepisów powinni instalować pozostałe kasy zgłoszone na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, ponieważ § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia nie ma do nich zastosowania.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także