Artykuł
Rodzaje ewidencji VAT
Rodzaje ewidencji VAT
Przepisy prawa nakładają na niektóre grupy podatników obowiązek prowadzenia ewidencji. Rodzaj ewidencji zależy od wielu czynników, np. formy prawnej, obrotu, podatku, do którego płacenia zobowiązany jest dany podmiot.
Podstawowym przepisem w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), nakładającym obowiązek prowadzenia ewidencji, jest art. 27 ust. 1 i 4. Odrębną kwestią jest ewidencjonowanie przy użyciu kas rejestrujących (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).
PODATNIK ZWOLNIONY PODMIOTOWO Z VAT A OBOWIĄZKI EWIDENCYJNE
Artykuł 27 ust. 1 odnosi się zarówno do podatników zwolnionych podmiotowo z uwagi na wielkość obrotów równowartość w złotych 10 000 euro w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym, jak i do opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Od 1 stycznia 2001 r. nie dotyczy on jednak podatników rozliczających się w formie karty podatkowej, których działalność mieści się w granicach określonych przez art. 14 ust. 1b, a od 1 stycznia 2002 r. pozostałych podatników rozliczających się w formie karty podatkowej. Podkreślić jednak należy, że uproszczoną ewidencję VAT mogą prowadzić również i ci podatnicy karty podatkowej wymienieni w art. 14 ust. 1b, u których wartość sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10 000 euro. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 115, poz. 1202) jest to kwota 39 800 zł.