Artykuł
Podatek naliczony przy wniesieniu aportu
Podatek naliczony przy wniesieniu aportu
Od 1 kwietnia 1997 r. czynność wniesienia aportu do spółki podlega opodatkowaniu VAT. Regulacja ustawowa dość enigmatycznie stwierdza, że opodatkowaniu podlega wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu.
Zgodnie jednak z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.) analogicznie do poprzedniego rozporządzenia wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od VAT.
W konsekwencji, co do zasady, podatek naliczony związany z towarem, który zostanie wniesiony aportem do spółki, nie podlega odliczeniu od podatku należnego.
Dodatkowo należy pamiętać, że wyłączenie możliwości obniżenia podatku naliczonego związanego z wniesieniem aportu wynika z tego, iż czynność ta jest rozporządzaniem w sposób nie pozwalający na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Faktycznie jednak, zgodnie z art. 25 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), powyższa zasada zostaje w sposób istotny zmodyfikowana.