Ewidencja rzeczowych składników jednostki
Ewidencja rzeczowych składników jednostki
Jesteśmy spółką cywilną, prowadzącą handel hurtowy i detaliczny (pełna księgowość). Ewidencja towarów prowadzona jest w cenach zakupu, a ewidencja kosztów tylko w układzie rodzajowym (z podziałem na poszczególne punkty). Jak powinny wyglądać prawidłowe księgowania na koniec miesiąca i zamknięcie roczne?
Ustawa o rachunkowości w art. 17 ust. 2 pkt 14 określa cztery metody ewidencji rzeczowych składników majątku obrotowego w księgach rachunkowych. Są to:
1) ewidencja ilościowa,
2) ewidencja ilościowo-wartościowa,
3) ewidencja wartościowa,
4) odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów w momencie ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia.
Kierując się zasadą istotności określoną w art. 8 ust. 1 ustawy, kierownik jednostki może podjąć decyzję o wyborze jednej z tych metod. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 3 ustawy, jednostka może przyjąć odpowiednie dla niej rozwiązania, w tym także uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, jeżeli nie wywiera to ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.