Artykuł
Podatek naliczony związany z czynnościami nie podlegającymi ustawie o VAT
Podatek naliczony związany z czynnościami nie podlegającymi ustawie o VAT
Od 1 stycznia 2001 r. znowelizowany został art. 20 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) na podstawie ustawy z 17 listopada 2000 r. (Dz.U. Nr 105, poz. 1105).
Nowela, a konkretnie jej skutki dla obliczenia podatku naliczonego obniżającego podatek należny, wzbudza w dalszym ciągu wiele kontrowersji, o czym świadczą artykuły w prasie fachowej, a także listy Czytelników kierowane do redakcji.
ZAKRES REGULACJI ART. 20
Omawiając skutki nowelizacji art. 20 dla podatników VAT, należy rozpocząć od umiejscowienia tego przepisu w ramach mechanizmu VAT. Umiejscowienie to jest bowiem analogiczne przed nowelizacją ustawy o VAT, jak też po 1 stycznia 2001 r.
W myśl tego przepisu (ust. 1) w brzmieniu przed nowelizacją ustawy podatnik dokonujący jednocześnie sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku był zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku. Jednocześnie, na podstawie ust. 2 tego przepisu, podatnik mógł zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. W sytuacji gdy nie było możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa, podatnik mógł także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem (przy ustalaniu wartości sprzedaży nie należało uwzględniać kwot podatku należnego).