Artykuł
Wywłaszczenie nieruchomości - aspekty podatkowe
Wywłaszczenie nieruchomości aspekty podatkowe
Stosownie do art. 21 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne wyłącznie na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Wywłaszczenie jest swoistą instytucją prawną, za pomocą której państwo w sposób władczy wkracza w sferę indywidualnych praw podmiotowych dla osiągnięcia celów o szczególnej doniosłości publicznej. Z punktu widzenia charakteru prawnego, w świetle doktryny, instytucja wywłaszczenia jest najczęściej traktowana jako instytucja prawa publicznego, z którą przepisy wiążą określone skutki o charakterze cywilnoprawnych i podatkowym.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o wywłaszczaniu nieruchomości lub z tytułu sprzedaży nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce gruntami.
GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
W obrocie prawnym nie funkcjonuje już ustawa o gospodarce gruntami, bowiem ustawa z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.) oraz ustawa z 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. Nr 79, poz. 464 ze zm.) utraciły moc w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 1998 r. ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543). W przedmiotowym zwolnieniu podatkowym jest jednak mowa o stosowaniu przepisów o gospodarce gruntami, a nie o stosowaniu przepisów konkretnej ustawy o gospodarce gruntami. W obowiązującej ustawie o gospodarce nieruchomościami zostały określone zasady i skutki związane z wywłaszczeniami nieruchomości i odszkodowaniami za te wywłaszczenia oraz kwestie związane z realizacją prawa pierwokupu, do których odwołują się bezpośrednio przepisy podatkowe przy zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.