Artykuł
Specyfika rachunkowości i sprawozdawczości finansowej spółdzielni mieszkaniowych - cz. 3
Specyfika rachunkowości i sprawozdawczości finansowej spółdzielni mieszkaniowych (cz. 3)
W drugiej części przedstawiliśmy zagadnienia związane z zakładowym planem kont, ustaleniem i ewidencją wyniku finansowego oraz rachunek zysków i strat.
ANALIZA KOSZTÓW
Fakt bezwynikowego rozliczania gospodarki zasobami mieszkaniowymi w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych (na szczęście nielicznych) usypia ich zarządy, rady nadzorcze i członków, a nawet doprowadza do zagrożenia upadłością w przypadkach niedokonywania przez organy statutowe wnikliwej bieżącej i rocznej analizy kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Analiza kosztów tej gospodarki powinna dostarczyć rzetelnych informacji zarządom spółdzielni mieszkaniowych (SM) i radom nadzorczym do podjęcia konkretnych decyzji w sprawie ustalenia prawidłowych ekonomicznie obciążeń finansowych członków SM użytkowników lokali.
Porównanie kosztów rodzajowych oraz kosztów według miejsc ich powstania i celów ponoszenia z odpowiednimi wielkościami planowanymi (budżetami) umożliwia ustalenie, jak i gdzie są ponoszone koszty i które z nich miały decydujący wpływ na ogólną sumę kosztów działalności eksploatacyjnej (w gospodarce zasobami mieszkaniowymi) pokrywanych przez członków SM. W trakcie analizy kosztów i przychodów w gospodarce zasobami mieszkaniowymi spółdzielni konieczne jest ustalenie wielkości kosztów przypadających na 1m powierzchni użytkowej zasobów w stosunku rocznym i zmian tej wielkości w następujących po sobie okresach rocznych w poprzednich latach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right